Cass County Boards

                                  CASS COUNTY BOARDS

Contact the Cass County Administrator for more information on serving on these Boards.  269-445-4421.  Fill out the application for the particular Board position.  Your application is submitted to that Board for consideration.  If chosen, your appointment must be confirmed by the Board of Commissioners.  Some of the Board positions are paid a per diem.  Ask the Administrator if the position is paid.
 


 

Cass County Michigan Democratic Party

                        COUNTY BOARDS AND COMMISSIONS APPOINTMENTS

AREA AGENCY ON AGING (BOC Chair Appointment)
2-Year Term 4th Monday 9:00 A.M. in AAA offices in St. Joseph
Clark Cobb 12/31/19
Roseann Marchetti (Alternate)

BOARD OF PUBLIC WORKS
3-Year Term Wednesday, following the second Monday, 7:30 P.M.

VACANCY 12/31/19
Gerald Melko 12/31/21
James Dodd 12/31/21
Joe Silvia, Vice Chair 12/31/21
Dr. David Butts 12/31/19
Ronald Niezgodski 12/31/21
Roseann Marchetti, Liaison 12/31/19 (BOC Chair Appointment)
Bruce Campbell, Water Resource Commissioner

BROWNFIELD REDEVELOPMENT AUTHORITY
(same as Economic Development Corporation Board below)

BUILDING AUTHORITY
3-Year Term Call of the Chair

Bill Saunders, Chair 12/31/20
Dick Mickey 12/31/20
Mark Navarre 12/31/21
Carl Higley 12/31/21
John Weiler 12/31/20


County Clerk Monica Kennedy
County Treasurer Hope Anderson
Dwight Dyes (Liaison) 12/31/19 (BOC Chair Appointment)


CANVASSING BOARD
4-Year Term - Day after Election, 1:30 P.M.

Marlene Deming 10/31/19
Brigid Forlenza 10/31/19
Mary Ann Crete 10/31/21
Miriam Bolweig 10/31/21

CASS DISTRICT LIBRARY BOARD
Only 4 members appointed by BOC 4-Year Terms, 3rd Wednesday, 7:00 P.M.

Nancy Stoner (9 Twp At Large) 12/31/16
Sandra Asmus
(Pok/Jef/Mil) 12/31/19
Ed Yeomans


(On/Ca/Por) 12/31/22
Kay McAdam


(Newberg/Volinia/Penn) 12/31/22
Patricia O’Connor 12/31/22

(Howard)
VACANCY

(LaGrange)
Robert Benjamin(Liaison) 12/31/19 (BOC Chair Appointment)

CENTRAL DISPATCH AUTHORITY
Quarterly, Wednesday @2:00 p.m. 2nd or 3rd Wednesday (January, April, July, October)

Appointed by BOC – Michael Grice 12/31/19 (BOC Chair Appointment)
Appointed by Sheriff – Rick Behnke, Chair
Appointed by Sheriff – Clint Roach
Appointed by Sheriff – Jenny Robinson
Appointed by Cass Co. Twp. Assn. – Frank Butts
Appointed by Michigan State Police – Mike Dawson
Appointed by City of Dowagiac – Steve Grinnewald
General Public appointed by other members – Leslie McClelland (two-year term expires)

COMMUNITY CORRECTIONS ADVISORY BOARD
4-Year Term – Quarterly, Wednesday @11:30 2nd or 3rd Wednesday (January, April, August, November)

Richard Behnke (Sheriff) 9/30/21
Judge Herman (Circuit) 9/30/21
Judge Dobrich (Probate) 9/30/21
Judge Rentfrow (District) 9/30/21
Victor Fitz (Pros) 9/30/21
Michael Grice (BOC) 12/31/19 (BOC Chair Appointment)
Kathy Sheffield (Service) 9/30/20
Carl Butler (Probation) 9/30/20
Jerrid Bradford (City Pol.) 9/30/20
Greg Feldman (Atty) 9/30/19
Minnie Warren (Business) 9/30/19
Tom Miles (General) 9/30/19
John Eby (Press) 9/30/19

COUNCIL ON AGING

Dwight Dyes (Liaison) 12/31/18 (BOC Chair Appointment)

DEPARTMENT OF HUMAN SERVICES BOARD

Director, Chuck Rose
3-Year Term - 4th Monday, 8:00 A.M.

Victoria Gross (County appt) 10/31/20
Vicki Vaughn (County appt) 10/31/18
Rick Sheffer (State appt) 10/31/21
Skip Dyes (Liaison) 12/31/19 (BOC Chair Appointment)

ECONOMIC DEVELOPMENT CORPORATION BOARD
6-Year Term 4th Wednesday 8:30 a.m.

Troy Clay, Chair, 9/30/19
Harry Shaffer, Vice Chair 9/30/20
Rick Russwurm, Treasurer 9/30/21
VACANT 9/30/22
Kevin Anderson 9/30/23
Leslie McClelland 9/30/24
Roseann Marchetti 9/30/22
Eugene Wagner 9/30/19
Junior Oliver 9/30/19
VACANT 9/30/24
James Finan 9/30/23
VACANT 9/30/18
Terry Ausra, Liaison 12/31/19 (BOC Chair Appointment)

HISTORICAL COMMISSION
3-Year Term 2nd Thursday, 5:00 P.M.

Allen Butchbaker 7/1/20
Wanda Norton 7/1/19
Ken Krause 7/1/19
Abigail Schten 7/1/19
Sherry Hilden 7/1/20
Albert Smouse 7/1/20
Ron McAdam 7/1/21
Jackie Taylor 7/1/21
Jane Bergman ` 7/1/21
Terry Ausra (Liaison) 12/31/19(BOC Chair Appointment)

JURY COMMISSION
6-Year Term – meets as necessary

Diane Konneck 04/30/19
June Blackwell (D) 04/30/21
Ardith Higley (R) 04/30/23

LAND BANK AUTHORITY
3-Year Term – meets as necessary

Hope Anderson (by position)
Kurt Reich (by position) 12/31/21
Harry Shaffer (Brownfield Redevelopment Authority) 12/31/20
Mike Grice 12/31/19 (BOC Chair Appointment)
Skip Dyes 12/31/19 (BOC Chair Appointment)

LAND PRESERVATION BOARD

Annie File (Liaison) 12/31/19 (BOC Chair Appointment)

LOCAL (DOWAGIAC) DEVELOPMENT FINANCE AUTHORITY
2-Year Term Regular Meeting: Meets as necessary

Clark Cobb 12/31/19 (BOC Chair Appointment)

LOCAL EMERGENCY PLANNING COMMITTEE (LEPC)
Meets Quarterly

Robert Benjamin 12/31/19 (BOC Chair Appointment)

PARKS AND RECREATION COMMISSION
3-Year Term 2nd Thursday, 7:00 p.m.

Fritz Kucklich 01/01/19
Robert Parrish 01/01/19
Kevin Claire 01/01/20
Kevin Hershberger 01/01/20
Korine Blyveis 01/01/20
Jamie Stafne (Road Commission)
David Kring (Planning Commission)
Bruce Campbell (Water Resources Commissioner)
Annie File, Liaison 12/31/19 (BOC Chair Appointment)

PLANNING COMMISSION
3-Year Term 4th Wednesday, 4:00 P.M.

William Zuhl, Agriculture, Chairperson 7/31/20, At Large 7/31/18, Human Services 7/31/18
Terry Ausra, Commissioner 12/31/19 (BOC Chair Appointment)
Leon Anderson, Jr., Environmental 7/31/20
Skip Dyes, Commissioner 12/31/19
David Kring, Recreational 7/31/21
Gwenn Johnson, Local Unit of Government 7/31/20
David Fleming, Education 7/31/19

ROAD COMMISSION
6-Year Term 1st & 3rd Thursday, 9:00 A.M.

Sandra Seanor 12/31/22
Robert Thompson 12/31/20
Leslie McLelland 12/31/24
Kent Clark 12/31/23
Jamie Stafne 12/31/21
Terry Ausra (Liaison) 12/31/19 (BOC Chair Appointment)

SOIL CONSERVATION DISTRICT

Annie File 12/31/19 (BOC Chair Appointment)

SOLID WASTE PLANNING COMMITTEE
2-Year Terms Meet as necessary

Tommy Harman 6/1/20 (a)
Henry Valkema 6/1/19 (a)
Eric Shaffer 6/1/20 (a)
Katie Harman 6/1/19 (a)
Vacant 6/1/19(b)
Vacant 6/1/13 (c)
Mike Laufer 6/1/20 (c)
Vacant 6/1/19 (d)
Vacant 6/1/14 (e)
Vacant 6/1/14 (f)
Jim Snow 6/1/19 (g)
Richard J. Accoe 6/1/20 (h)
Carl Higley 6/1/20 (h)
James Dodd 6/1/20 (h)


Appointed by BOC as follows:

Four solid waste industry representatives
One industrial waste generator representative
Two representatives from environmental interest groups
One representative from County government
One representative from Township government
One representative from City government
One representative from the regional planning agency
Three representative from the general public

SWMBHSUDOPB (SW MI Behavioral Health Substance Use Disorder Oversight Policy Board)
3-Year Term

E. Clark Cobb 12/31/19 (BOC Chair Appointment)

SOUTHWEST MICHIGAN COMMUNITY ACTION AGENCY
1-Year Term 3rd Wednesday, 6:30 P.M.

Clark Cobb 12/31/19 (BOC Chair Appointment)

SOUTHWEST MICHIGAN PLANNING COMMISSION

3-Year Term for citizen member 3rd Tuesday of every other month beginning in February @ 9:30 A.M.

Roseann Marchetti ( 12/31/20 (BOC Chair Appointment)
Linda Preston 12/31/19
Doug Tyler 12/31/19
Don DeLong 12/31/19
Louis Csokasy 12/31/19

SOUTHWEST MICHIGAN SOLID WASTE CONSORTIUM
1-Year Term Two Chair Appointments Only 3rd Wednesday of odd months, 7:00 p.m.

Clark Cobb 01/01/19 (BOC Chair Appointment)

TRANSPORTATION AUTHORITY
2nd Wednesday, 8:00 A.M. By virtue of their position or designee

Mayor of Dowagiac Donald Lyons
Designee, Board of Commissioners Michael Grice (BOC Chair Appointment)
Department of Human Services Board Vicki Vaughn, designee
Chairperson Woodlands Mental Health Board James Sayer, designee
Chairperson SMC Board of Trustees Paul File
Chairperson Council on Aging Dale Pallas, designee
Member-at-Large John Miller

VAN BUREN-CASS DISTRICT BOARD OF HEALTH (Cass County Members)
2nd Wednesday, 4:00 p.m.

Commissioner Term – 1-Year
Public Representative Term – 3-Years
Skip Dyes, Commissioner 12/31/19 (BOC Chair Appointment)
Roseann Marchetti, Commissioner 12/31/19 (BOC Chair Appointment)
Vicki Vaughn, Public Rep 12/31/21

VETERANS’ ADVISORY COMMITTEE
4-Year Term Meets Quarterly, 4th Wednesday 7:30 p.m.

Chris Bergen 3/31/22
Robert Short (Korea) 3/31/22
Jeremiah Jones (Vietnam) 3/31/20
Gary Gravits, Sr. (Vietnam) 3/31/21
Cynthia Warren (Desert Storm) 3/31/21
Michael Grice (Liaison) 12/31/19 (BOC Chair Appointment)

VETERANS TRUST FUND BOARD (appointed by the Governor)

2-Year Term, 3rd Monday, September 10:00 A.M. and as called by the Chair

Rose Green, Agent
John Simpson, Legion Rep.
Tom Green, VFW
Robert Lesniak, Independent Veteran

WOODLANDS BEHAVIORAL HEALTHCARE NETWORK BOARD
3-Year Term 4th Tuesday, 5:00 P.M.

Julie Cline 3/31/21  3/31/20
Karen Lehman 3/31/20
Helen Ellis 3/31/20
John Messner 3/31/21
Michael Grice, Commissioner 3/31/21
Ruth Newton 3/31/21
Tara Smith 3/31/22
Michael McShane 3/31/20
Mary Myers 3/31/22
Cindy Underwood 3/31/22
Judy Brown 3/31/22
Dwight Dyes

KINEXUS
3-Year Term First Friday of the month @8:00 A.M. beginning in February

Lance Lyons (Private Industry) 12/31/20
Dan Wyant 12/31/20
Anna Murphy (Community Based Organization)6/30/21
Arlandar Washington (Labor) 6/30/21


CHIEF ELECTED OFFICIALS BOARD (Kinexus)
Two Chair Appointments Only
1st Friday - Feb, Apr, Jun, Aug, Oct, Dec, 8:00 A.M

Robert Benjamin 12/31/19 (BOC Chair Appointment)
Roseann Marchetti 12/31/19 (BOC Chair Appointment)


Updated 03/01/19

**Applications are submitted to individual Boards and Commissions. The boards and commissions send their recommendation to the Board of Commissioners
who have final approval.